Biskupijski susret ministranata u našoj župi

Ove godine naša je župa imala čast ugostiti ministrante iz cijele Gospićko-senjske biskupije. Susret ministranata održan je u srijedu 22. lipnja. Susret, na kojem se okupilo oko 170 ministranata, započeo je misnim slavljem koje je  predvodio gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić u zajedništvu s generalnim vikarom Marinkom Miličevićem, koreničkim župnikom i prepozitom Senjskog kaptola Milom Čančarom, otočkim župnikom i dekanom Tomislavom Šporčićem, kancelarom i biskupovim tajnikom Mišelom Grgurićem, našim župnikom Josipom Tomljanovićem i drugim svećenicima koji su na ovaj susret doveli ministrante iz župa kojima upravljaju.

U svojoj propovijedi biskup Križić ministrantima je pojasnio pojam dobrote i ljubavi prema bližnjemu. “U prvom čitanju slušali smo o Abrahamu. Znamo da je Bog pozvao Abrahama da napusti dom oca svoga i da pođe prema zemlji koju mu Bog daje. Zemlja u to vrijeme nije bila previše nastanjena. Bilo je puno praznog prostora. Ljudi su bili nomadi i selili su se iz mjesta u mjesto. Nisu imali kuće već šatore. Nije bio problem napustiti jedno mjesto i otići u drugo mjesto i promijeniti zavičaj.
Veći problem je bio što je Bog tražio Abrahama da on napusti svoju obitelj. To je bilo malo teže jer ljudi u to vrijeme u većoj obitelji osjećali su se sigurniji. Kada bi ljudi otišli negdje sami osjećali su se puno nesigurnije. Kad Bog zove Abrahama da ostavi sve i pođe u zemlju  koju će mu Bog pokazati, Abraham uzima svoja stada, svoje ovce i ono što je imao od stoke. Međutim, uzima sa sobom i svoga nećaka Lota. Pretpostavljamo da se i Abraham osjećao sigurnije ako bi još netko krenuo s njime.

Pod svetom misom u asistenciji su bili naši domaći ministranti župe Brinje, dok je prvo čitanje pročitala predstavnica župe Korenica, a zazive Molitve vjernika čitali su predstavnici 6 dekanata Gospićko-senjske biskupije.
Nakon svečanog misnog slavlja i okrjepe ručkom, ministranti su pošli u Crkvu gdje je održan kviz znanja, te nakon toga  na obližnjem igralištu organizirano je nogometno natjecanje.  U nogometu su pobijedili ministranti župe Otočac, dok su drugo mjesto osvojili ministranti župe Tounj i treće mjesto ministranti župa Drežnik Grad-Vaganac. Također, održana je ministrantska olimpijada u kojoj su pobijedili domaći ministranti iz Brinja, dok su drugo mjesto osvojili ministranti iz Ogulina i treće mjesto ministranti iz Tounja. U ministrantskom kvizu pobijedili su ministranti iz župe Smiljan, dok su drugo mjesto osvojili ministranti župe Brinje i treće mjesto ministranti župe Korenica.