Blagdan Sveta tri kralja

Blagdan Bogojavljenja među najstarijim je u katoličkom kalendaru. I za vjernike jedan od važnijih.

– Simbolika i značenje ovog blagdan je velika. Sveta tri kralja, veliki ljudi došli su se pokloniti malom Isusu.

Prema Evanđelju, sljedeći nebeske znakove, mudraci su se poklonili Isusu.

Noseći zlato, tamjan i smirnu, predstavljaju tri tada poznata kontinenta i tri rase te šalju poruku.

– Da Bog dolazi svim ljudima. I da su svi ljudi pred Bogom jednaki bez obzira koje su rase, koje kulture, jezika, iz kojeg religijskog sustava. Svima njima Bog dolazi i nudi spasenje.

U središtu ovog blagdana Božja je objava čovjeku na zemlji.

– On se prvo počeo slaviti na istoku, kod istočnih kršćana, a mi smo na zapadu prije počeli slaviti Božić.Ima ona riječ da je istok zapadu dao bogojavljanje, a mi smo istočnjacima dali Božić.

Na blagdan Bogojavljenja razvio se običaj blagoslova vode, a kod nekih i uklanjanja božićnih ukrasa – što ipak prema crkvenoj tradiciji, ne pada na današnji dan.

Nakon Svete mise i blagoslova vode imali smo blagoslov župnog stana i župnih prostorija.

0 seconds of 1 minute, 37 secondsVolume 90%