Sveti Nikola u našoj Župi

Iako nam je ova godina posve drugačija od prijašnjih, te nam epidemiološka situacija nije dopuštala da Svetog Nikolu dočekamo i proslavimo onako kako je to svake godine bilo, Sveti nas Nikola ipak nije ostavio. Nakon proslavljene Svete mise u 11h sva su dječica dobila poklone.

Puno je  običaja vezanih za svetog Nikolu. Tako za njegov blagdan „sveti Nikola“ obučen kao biskup i s dugom sijedom bradom, posjećuje djecu i daruje ih. Na blagdan svetog Nikole ujutro dočekuju djecu slatkiši u prozoru ili pred vratima u njihovim čizmicama ili cipelicama koje su prije dobro očistili i pripremili za darivanje.

Taj se običaj darivanja nadovezuje na jednu legendu. Legenda, naime, pripovijeda kako je neki plemić poslao svoje tri kćeri u javnu kuću da bi zaradile miraz za udaju. Saznavši to, Nikola je tim djevojkama noću ubacio kroz prozor vrećicu punu zlatnika. Potom su one napustile nečasnu zaradu i mogle su se udati. Tako je sveti Nikola prozvan čovjekom dobrote, darivanja i zaštitnikom u nevolji.