Katehetski dan za vjeroučitelje Gospićko-senjske biskupije

Katehetski dan za vjeroučitelje Gospićko-senjske biskupije održan je u subotu 29. kolovoza 2020. u Gospiću. Počeo je okupljanjem vjeroučitelja u biskupijskoj dvorani te odlaskom u gospićku katedralu gdje je u 9,00 sati pokorničko bogoslužje održao mons. Marinko Miličević. Nakon uvodnog nagovora i ispita savjesti slijedila je sv. ispovijed. Svečano misno slavlje predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić u koncelebraciji s generalnim vikarom i novoimenovanim predstojnikom Katehetskog ureda mons. Marinkom Miličevićem, dosadašnjim predstojnikom preč. Nikolom Turkaljem, biskupijskim kancelarom i tajnikom preč. Mišelom Grgurićem, gospićkim župnikom preč. Mariom Vazgečem, preč. Lukom Blaževićem, ravnateljem Karitasa i župnikom u Ličkom Osiku, vlč. Perom Jurčevićem, župnikom i vjeroučiteljem u župi Kosinj, gospićkim župnim vikarom vlč. Domagojem Tujmerom.

Biskup Križić  tumačeći  evanđeosko izvješće evanđelista Marka (6, 17-29) predstavio je Ivana Krstitelja.  On djeluje u vremenu kada je njegova zemlja okupirana, a njegov narod pod poganskom rimskom vlašću. Vjerski život je na niskoj razini. Vjera je kontaminirana s poganskim običajima, a učitelji u vjeri su ljudi koji gledaju samo svoj interes. Isus za njih veli da proždiru udovička dobra, dobra sirotinje i onda dok mole duge molitve. Ivan Krstitelj poziva narod na obraćenje; da pripravi put Gospodinu; čini sve da narod prepozna i prihvati Isusa kao Mesiju. Sebe stavlja u drugi plan. Sve usmjerava prema Isusu. Ne želi on bljeskati i privlačiti ljude sebi nego Isusu. Ivan djeluje odvažno. Nema straha reći u lice svakome pa i kralju ono što mu ne valja, iako je svjestan da ga to može skupo koštati. Ne prihvaća kompromise kada je u pitanju Isus i istina. Izričito stoji da ga je i sam kralj Herod cijenio, a i bojao ga se, jer vidio je u njemu Božjeg čovjeka. Da je Ivan šutio i prelazio šutke preko nekih stvari koje nisu bile dobre, mogao je imati život kakav želi. Ali, između ugodnog života i Božje istine on se nije premišljao niti jednog trena: bira Božju istinu i pod cijenu smrti. Nije prihvatio nikakav kompromis kada je u pitanju Bog i istina. Ivan se za svoje poslanje spremao molitvom u pustinji. U molitvi je otkrivao riječi navještaja, riječi istine koju treba prenijeti narodu. U molitvi je nalazio snagu da može stati uz istinu i pod cijenu života. Postao je žrtva istine.“ Biskup je djelovanje ovih biblijskih velikana – Jeremije i Ivana Krstitelja – sažeo u poruke upućene vjeroučiteljima: Za učitelje u vjeri nužno je da budu molitelji. Bez molitve nema svjedočanstva, nema vjernosti pozivu, ali nema niti prave riječi koja bi imala snagu taknuti srce drugih. Znamo da je i Isus svoje djelovanje uvijek pripremao molitvom. Vjeroučitelji imaju i obvezu upozoravati i ukazivati na mane koje ne dolikuju jednom kršćaninu i pozivati na obraćenje i promjenu života, ali oni nisu navjestitelji katastrofa ili Božjih kazni, nego svjedoci Božje ljubavi i navjestitelji nade da je Božja ljubav veća od svih ljudskih zala i da ona definitivno pobjeđuje kada joj se čovjek otvori. Ne smijemo izgubiti svijest da je poslanje vjeroučitelja teško i zahtjevno. Ne znam koliko ste bili toga svjesni kada ste se opredjeljivali za ovaj poziv. Vama se ne opraštaju određene slabosti koje se u drugih nastavnika ili drugih ljudi ne samo toleriraju, nego se gledaju kao nešto normalno. I poziv vjeroučitelja ne može izbjeći svoja trpljenja, poniženja, omalovažavanja i sl. Jesmo li spremni i na to?

Biskup je propovijed završio riječima: „Dragi vjeroučitelji, svjestan sam da vam nije lako. Ali ništa veliko i vrijedno ne ostvaruje se lako. Vaš poziv je odgovoran i Crkva vam je zahvalna za ono što činite na planu vjere, posebno za djecu i mlade, učite ih o Isusu da im bude Prijatelj, Osoba na koju se uvijek mogu osloniti. Možda ćete nekada doživjeti da ste prepušteni sami sebi, da se odgovorni u Crkvi za vas dovoljno ne brinu, da malo drže do vaše žrtve, ali nije tako. Vaše poslanje gledamo gotovo, ravno poslanju svećenika, jer ste nekada puno izloženiji od njih. Neka Gospodin bude trajno s vama u vašem poslanju, neka vam bude snaga u klonućima, utjeha u neuspjesima, radost i entuzijazam u navještaju.

Na kraju mise, biskup Križić podijelio je kanonske mandate vjeroučiteljima koji su zaposleni na određeno vrijeme.

Program Katehetskog dana nastavili su prisutni u biskupijskoj dvorani. Najprije im je svoju riječ uputio biskup ordinarij mons. Zdenko Križić. Predstavio je novog predstojnika mons. Marinka Miličevića, a potom toplim riječima zahvalio dosadašnjem predstojniku preč. Nikoli Turkalju koji je tu dužnost vršio više od dvadeset godina i to požrtvovno s ljubavlju.

Pozvao je i vjeroučitelje na zauzetost i međusobnu suradnju.

Potom je dosadašnji predstojnik preč. Nikola Turkalj podnio Izvješće o radu  Katehetskog ureda u protekloj školskoj godini –  i uputio riječi zahvalnosti svima s kojima je surađivao.

U ime vjeroučitelja zahvalila mu je vjeroučiteljica Ivona Rendulić i uručila njihov zajednički dar zahvalnosti.

Nakon stanke za odmor i okrjepu slijedio je rad prvog stručnog vijeća pod vodstvo voditeljice Ivone Rendulić koja je najprije izvijestila o radu u prošloj školskoj godini, potom o programu u novoj. Vjeroučiteljica Inka Salopek predstavila je svoj ogledni sat o Božjem milosrđu prema prispodobi o Izgubljenom sinu.

Radni dio završio je objedom u Pastoralnom  centru župe Lički Osik.