Proslava Male Gospe na Svetoj Nediljici

U petak 8. rujna 2017. godine svetom misom u 17 sati na svetoj Nediljici  proslavljen je blagdan Male Gospe. Svetu misu je predvodio  vlč. Pejo Ivkić zajedno sa svećenikom fra.Jurom Marčinkovićem, župnikom susjedne župe Križpolje.

Euharistijsko slavlje uzveličao je zbor UBDM Brinje.

Nakon svete mise vjernici su ostali na kratkom druženju oko Crkve.

Blagdan Male Gospe:

Po kalendaru blagdan Male Gospe je uvijek 8. rujna. Zove se tako, budući da se slavi “mala Marija”, spomendan Marijina rođenja, za razliku od “Velike Gospe”, blagdana Marijina uznesenja na nebo, 15. kolovoza.

Blagdan Male Gospe ima svoje početke u Jeruzalemu, u 5. stoljeću. Tada je, naime, na mjestu gdje je prema predaji stajala Marijina rodna kuća, sagrađena crkva u čast svetoj Ani, Marijinoj majci. Kao spomen na ovu posvetu razvio se blagdan u čast Male Gospe: najprije na kršćanskom Istoku, a od 7. stoljeća i na Zapadu.

Iako je Mala Gospa manji blagdan, nezapovjedan, vrlo je drag puku. Toga dana mnogi hodočaste u marijanska svetišta ili barem na misu u najbližu crkvu.